AB İspanya’ya 83 milyar Euro kredi verecek

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, İspanya’ya Covid-19’un ekonomik sonuçlarına karşı hazırlanan Birlik kurtarma programı kapsamında 83 milyar Euro kredi verecek.

AB Komisyonu, toplam 800 milyar Euro’luk “Yeni Nesil AB” adlı kurtarma programı kapsamındaki fonlarda, İspanya’nın talep ettiği değişiklik planının onaylandığını açıkladı. Açıklamada, İspanya’nın ülke programında özellikle Rusya’ya fosil yakıtlardaki bağımlığı azaltmayı ve enerji arz güvenliğini artırmayı içeren değişiklikler yaptığı belirtildi.

163 MİLYAR EURO’YU BULACAK

Kurtarma programı kapsamında İspanya’nın 83 milyar Euro’luk kredi almasının uygun bulunduğu kaydedilen açıklamada, İspanya’ya ayrıca 80 milyar avro hibe verileceği ve toplam desteğin 163 milyar Euro’yu bulacağı belirtildi. Yeni kredinin AB üyesi ülkeler tarafından onaylanması bekleniyor.

AB Komisyonu, salgın ve sonrasına yaşanan ekonomik sorunlara karşı üye ülkelerin teminatıyla 800 milyar avroluk bir kurtarma programı kurmuştu. Komisyon bu çerçevede, sermaye piyasalarında borçlanarak üye ülkelere hazırladıkları yatırım ve reform planları doğrultusunda uygun koşullu kredi ve hibe vermeye başladı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x