Artık uçmak da zor; uçak biletlerinde tavan fiyata yüzde 65 zam geldi!

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yeni kararıyla iç hat uçak biletlerindeki tavan fiyat değişti. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın toplantısı sonrasında uçak biletlerinin tavan fiyatı yaklaşık yüzde 65 oranında artırılarak 1650 TL’den 2500 TL’ye yükseltildi.

BloombergHT’de yer alan habere göre, uçak biletlerinin üst limit fiyatında güncellemeye gidildi. Yapılan düzenlemeyle geçen yıla göre fiyatlarda ciddi bir artış yaşandı.

İç hatlara yönelik tavan fiyatlandırması ilk olarak 2013 yılında başlatıldı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün aldığı kararla 2013’te tek yön tavan fiyatı 299 TL olarak belirlenmişti. Ancak Ağustos 2023 itibarıyla bu fiyat 2500 TL’ye yükseltilmiş durumda.

Konuyla ilgili gelen ilk yorumlarda uzmanlar; artan akaryakıt fiyatları, enflasyon ve döviz kurundaki yükselişin havayolu şirketlerinin maliyetlerini artırdığına dikkat çekti. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yetkilileri, tavan fiyatların piyasa şartlarına göre belirlendiğini ve tüketicinin lehine olacak seviyede tutulmaya çalışıldığını ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x