Fatih Altaylı’dan ‘yerel seçim’ kulisi: ‘AKP’nin tüm anketlerinde İmamoğlu önde’

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, önceki gün gazeteci Fatih Altaylı’ya yaptığı açıklamalarla gündeme geldi. Kaybedilen seçimden yaklaşan seçime pek çok konuda açıklama yapan Akşener, 81 ilde parti olarak kendi adaylarını çıkaracaklarını da açıkladı.

Gazeteci Fatih Altaylı, kişisel web sitesinde kaleme aldığı yazısında Akşener’in açıklamalarını değerlendirdi.

AKP’NİN YAPTIRDIĞI TÜM ANKETLERDE…”

Akşener’in açıklamalarının Saray’a müjde olduğunu vurgulayan Altaylı, son seçim anketlerini de aktardı. AKP’nin yaptırdığı tüm anketlerde İmamoğlu’nun önde olduğunu söyleyen Altaylı, AKP’lilerin sürekli İmamoğlu’na saldırma nedeninin de söz konusu anketler olduğunu aktardı.

Altaylı’nın yazısından önemli bölümler şöyle:

Benden duymuş olmayın ama iktidar partisinin yaptırdığı hemen hemen tüm anketlerde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışında Ekrem İmamoğlu önde görünüyor. Kiminde 1, kiminde 2, kiminde 3 puan önde.

AK Parti’deki gerek gerçek siyasetçilerin gerekse paralı trollerin sürekli İmamoğlu’na saldırmaları, sürekli İmamoğlu’nun başarısız göstermeye çalışmaları bu yüzden. Her şeyde İmamoğlu’nu suçluyorlar ve artık bu suçlamaların seçmende bir karşılığı olmadığını, kendilerini gülünç duruma düşürdüğünü bile fark etmeyecek kadar İmamoğlu’na kilitlenmiş vaziyetteler.

“SON ANDA HER ŞEY OLABİLİR” DİYORLAR

Meral Akşener’in ‘İstanbul’da aday çıkaracağız’ açıklaması her ne kadar AK Parti’yi ve genel başkanını rahatlatıp, umutlandırsa da son anda her şey olabilir mantığı ile işi sıkı tutmaya devam ediyorlar ve görünün o ki, aday sayısını üçe indirmiş gibiler.

Şu ana kadar öne çıkan isim Sağlık Bakanı Fahrettin Koca. Koca’nın pandemi performansı, kimseyi dışlamayan tavrı, öne çıkan bir siyasetçi olmasına rağmen kamplaşmaya neden olan bir siyaset anlayışına sahip olmaması, muhaliflerle bile diyalog kurabilme yeteneği, bunu çok doğal bir biçimde yapıyor olması ve oluşturduğu iyi insan imajı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı favori aday yapıyor. Şu anda ilk sırada o var.

Onu takip eden isim ise eski Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu. 25 yıllık İBB tecrübesi, bakanlığı döneminde İstanbul’da metrolarla ve diğer ulaşım projeleri ile kendini göstermeye devam etmesi ve Cumhurbaşkanı’nın güveni ve tabii Trabzonlu olması Karaismailoğlu’nu da plase haline getiriyor.

Bir diğer adayın da eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum olduğu zaten sır değil. Ancak Kurum joker olarak sadece İstanbul’a değil, başka illere hatta Ankara’ya bile düşünülüyor. İstanbul şansının giderek zayıfladığı aşikar.

Tabii Erdoğan’ın şapkadan tavşan çıkarma ihtimali her zaman var, o da ayrı.

Tabii AK Parti ne yaparsa yapsın İstanbul’u kazanmaları CHP’nin yapacağı hatalara bağlı ki, CHP’nin bir hata yapacağına AK Parti tarafı kesin gözüyle bakıyor.

Şu anda AK Parti’nin belediye başkan aday adayları arasında yeri hemen hemen kesinleşmiş tek kişi var. Eski Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu. Antalya’da aday yüzde 99 o olacak gibi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x