İngiltere Anneler Günü’nü kutladı: Kraliyet ailesinin kutlamasında en gözde anne Kate Middleton vardı

İngiltere’de anneler için özel bir günün kutlanması 1600’lerde “Anneler Pazarı” olarak bilinen bir günle başlıyor. Bu özel gün aynı zamanda Paskalya’dan evvel gelen Büyük Perhiz’in dördüncü pazar günü ve anneleri onurlandırmak için de kutlanmaya başlamış. Zamanla bu kutlama kilisenin Hristiyanları koruyan ve manevi kuvvet veren gücü ile bağdaştırılarak bir festivale dönüştürüldü. İnsanlar annelerini kutsamak için mart ayının son pazarını Anneler Günü olarak seçtiler. Ancak İngiltere’de bu günün adı aslında dünyadaki gibi “Mother’s Day” yani Anneler Günü değil de “Mothering Sunday” yani Anneler Pazarı olarak geçiyor.

Kate ve William 28 Nisan 2011’de görkemli bir törenle evlenmişti… Galler Prensesi o günden beri ülkenin gözbebeği

Tüm ülkede sevinçle kutlanan bu özel günde elbette İngiltere’nin en önemli ailesi olan kraliyet ailesi de başroldeydi. Geçtiğimiz eylül ayında annesi Kraliçe II. Elizabeth’in ölümünün ardından tahta çıkan Kral Charles da bu özel günde annesini andı. Annesiz geçirdiği ilk Anneler Günü’nü kraliyet ailesinin resmi sosyal medya hesabında yapılan paylaşımla kutlayan Kral Charles’ın annesinin kucağında çekilmiş bir bebeklik fotoğrafı yayınlandı.

Kral III. Charles da geçen eylülde kaybettiği annesi Kraliçe Elizabeth’i bu fotoğrafla andı

Kral III. Charles’ın eşi Konsort Kraliçe Camilla da bu paylaşımda unutulmadı ve onun da annesi Rosalind Shand ile çekilmiş bir fotoğrafına yer verildi. İkinci çocuğuna hamile olan Kraliçe Elizabeth’in torunu Prenses Eugenie, iki buçuk yaşındaki oğlu August’la olan fotoğrafını paylaşırken Prenses Eugenie ve Prenses Beatrice’in anneleri Sarah Ferguson da kızlarının genç kızlık hallerini paylaşarak Anneler Günü’nü kutladı.

Kate Middleton konumu gereği çoğu resmi törene üç küçük çocuğuyla katılmak zorunda… Deneyimli anne zaman zaman zorlansa da çocuklarıyla böyle anlarda kurduu iletişim takdir topluyor

Tüm bu kutlama paylaşımlarının içinde en çok dikkat çekense herkesin tahmin edebileceği gibi Kate Middleton’ın fotoğrafları oldu. 2011’de uzun süre flört ettiği Prens William’la evlenerek aileye giren Kate Middleton aradan geçen 12 yılda kraliyete 3 çocuk verdi. Ancak bunun da ötesinde aynı zamanda geleceğin İngiltere kraliçesi ve sonrasında da yeni kralın annesi olacak olan Middleton monarşinin en kilit isimlerinden biri haline geldi.

9 yaşındaki Prens George, 7 yaşındaki Prenses Charlotte ve 4 yaşındaki Prens Louis ‘in annesi 41 yaşındaki Kate Middleton, Anneler Günü’nü Instagram’daki resmi “PrinceandPrincessofWales” kraliyet hesabından paylaşılan özel fotoğraflarla kutladı. Üç çocuğuyla birlikte bir ağaç dalına tırmanarak poz veren Galler Prensesi Kate Middleton’ın bir pozu da en küçük çocuğu Prens Louis’i kucağında tuttuğu fotoğraf oldu.

Sadece sahip olduğu unvanları ve üstlendiği görevleri taşımaktaki başarısıyla değil çocuklarının üzerindeki ilgisi ve anneliğiyle de takdir toplayan Kate Middleton’ın fotoğraflarına binlerce yorum yağdı. Aile ve çocuk eğitimi üzerine birçok projenin başında olan ve sürekli olarak çocuklarla yapılan etkinliklerde boy gösteren Kate, ülkenin gözünde ideal anne modeli haline geldi ve haliyle de bu yılki Anneler Günü’nün en önemli figürü oldu.

Aslında bu ilginin bir sebebi de yukarıda bahsettiğimiz gibi Kate Middleton’ın hem kraliyet ailesi içinde hem de ülkenin geleceği adına çok önemli bir konuma gelmiş olmasının payı büyük. Kraliçe Elizabeth’in ölümüyle birlikte tahta oğlu Charles çıkmıştı. Charles’ın annesi tahttayken kullandığı ve monarşide taht varislerine verilen “Galler Prensi” unvanı da oğlu William’a geçmişti.

Taht sırası bekleyenler arasında ilk sırada olan Galler Prensi William, babası Charles’tan boşalan tahta oturacak ve eşi Galler Prensesi Kate Middleton da ülkenin yeni kraliçesi olacak. William’ın ardından tahta geçme sırası ise ilk doğan oğlu Prens George’da olacak. Böylece Kate Middleton eşi tahtı bıraktığında bu kez yeni kralın annesi olarak kraliçelik unvanını bırakacak ve yerine Queen Mother (Ana Kraliçe) unvanını alacak.

Yani Kate Middleton ülkenin geleceğinde ve eşi William tahta çıktığında monarşide yapılması beklenen büyük değişikliklerde oldukça kritik bir noktada duracak. Zaten aileye gelin olarak girdiği günden beri hali ve tavrıyla takdir toplayan Kate Middleton Elizabeth’in ölümünden ve unvanında yapılan mecburi değişiklikten beri daha da özenli ve her adımında ekstra dikkatli davranıyor.

Eşi Galler Prensi William’a tüm resmi görevlerinde eşlik eden Kate bir yandan da Galler Prensesi unvanının gerektirdiği görevlerde tek başına tüm kraliyet ailesini temsil ediyor. Sürekli başında bulunduğu derneklerin düzenlediği hayır amaçlı çalışmalara katılan çalışkan prenses daha geçtiğimiz günlerde artık albayı unvanını taşıdığı İrlanda Muhafızlarını görev yerlerinde ziyaret etmiş, bu ziyarette giydiği asker kıyafetleriyle çok konuşulmuştu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir