İYİ Partili Yavuz Ağıralioğlu’ndan yeni açıklama: Bu vebale ortak olmayacağım

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, Millet İttifakı’nın aday belirleme sürecinde yaşananlara itirazı hakkında açıklama yaptı. Ağıralioğlu, “Parti teşkilâtlarımızın hissiyatı ise bilinsin, duyulsun istiyorum. Gelen telefonlardan anlıyorum ki kızgın, kırgın, üzgün, hırpalanmış ve kahırlı bir şekilde oy verilecek. Ben kendi adıma bu vebale ortak olmayacağım” ifadelerini kullandı.

Habertürk Televizyonu Ana Haber Bülteni’nde Mehmet Akif Ersoy’un sorularını yanıtlayan Yavuz Ağıralioğlu’nun açıklamasından başlıklar şöyle:

‘AÇIKLAMADAN ÖNCE AKŞENER’LE GÖRÜŞMEDİM’

(“Dün bu konuşma öncesinde İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’le görüştünüz mü?” sorusu üzerine) Görüşmedim. Düzenlediğimiz basın toplantısının basın toplantısının muhteviyatıyla ilgili genel başkanımızla görüşmemiz olmadı. Normal süreçlerle ilgili en son 3 gün önce görüştük. Süreci değerlendirdik, çünkü masadan kaldırıldı, tekrar masaya davet edildi. Bu süreçte önceliklerimiz ne olmalı, partilerimiz ne kadar kuvvetli çıkabilirse ona konsantre olmalı diye. Ayrıca biz bu konuştuğumuz meseleleri sizin programlarınızda da 3-4 senedir konuşuyoruz. Biz biraz illallah ettik konuşmaktan.”

‘MASA ÖNÜMÜZDEN KALDIRILDI’

“Biz süreç içerisinde gadre uğrayan partiyiz. Masada itiraz eden kalkan bizmişiz diye takdim edilen bir süreç yaşandı. Aslında İYİ Parti en başından beri söylediği, masanın kuruluşundan itibaren de güçlendirmek için her şeyi yaptığı yerde bir milim oynamadı. Hassasiyetle önünde durduğumuz masa önümüzden kaldırıldı. Masayı alıp gitmiş oldular aslında. Masadan biz kalkmış, sanki usule biz riayet etmemişiz gibi bir bedeli oldu bize. Masanın ruhuna halel getirecek bir nezaketsizlikle karşılaşıldı. 6 liderin mutabakatı olmadan karar alınmayacak diye defalarca tekrarlanmıştı. Aday toplantısından 6 kişinin değil 5 kişinin onayı alınmış oldu. Orada Meral Akşener’e ‘siz imzalamasınız da olur’ la başlayan masanın ruhuna, ilkelerine riayetsizliğin bize de ödettiği bir bedel var.”

‘SADECE YÜZDE 50’Yİ GEÇMEK DEĞİL TOPLUMSAL MUTABAKAT 65-75 OLSUN İSTİYORUZ’

“Partinin genel olarak hissiyatını şöyle ifade etmeliyim. Mutabakat diye aradığımız şey sadece yüzde 50’yi geçmek de değil. Çok arzu ediyor ki İYİ Parti 65-75 olsun. Süreci bütün takdim ettiğimiz esaslar çerçevesinde partinin siyasi menfaatini öncelemediğimiz için partinin nezaketsizlikle karşılaşması partiyi şoka soktu. Adaylar içinden daha rahat anlatılabilir, daha rahat propaganda yapılabilir kişileri teklif ediyorduk, nezaketsizlik de yapmıyorduk. Burada tekliflerimizin merkezinde daha çok mutabakatla kazanmak, o mutabakatı da Cumhur İttifakı’na doğru genişletmek vardı. Bu tekliflerimizin hassasiyetin merkezinde kaybetme korkumuzu anlamak ya da empati yapmak yerine kabalıkla mukabele edilmesi, sonra masada yok sayılarak ‘siz imzalamasınız da olur’ cüretkarlığına kavuşması asla kabul edilir bulmadık.”

‘KILIÇDAROĞLU’NUN BENİMLE İLGİLİ CEVABINI ÇOK NAZİK BULDUM’

(Bu açıklamayı yaparken ne murat ettiniz?) “Biz kavga edersek de mutabık kalırsak da bütün bunlarda tutacağımız hat, iktidara yönelttiğimiz eleştirilerdeki ahlaki üstünlüğümüzü muhafaza etmek. Bizden özür dilenmedi. Tekliflerimizdeki endişelerimiz nezaketle karşılanmadı. Şunu demek zorundaydım; ahlaki üstünlüğünü kaybederek girdiğimiz yarışta daha hoşgörüsüzseniz, daha tahammülsüzseniz, sizi tenkit edenlere saldırgansanız, milletinizin karşısına çıkıp benim böyle olduğunu bildiğim adayı bize dayatmada bulunamazsınız. Sayın Kılıçdaroğlu’nun benimle ilgili verdiği cevabı çok nazik buldum. Bu nezaket süreç içerisinde ilk defa gördüğümüz bir nezaket.”

‘TESTİ KIRILMADAN UYARDIM’

“Dönüş sürecindeki Cumhurbaşkanlığı yardımcılığı dair bütün bunlarla istişare süreçlerde yüzümüze vurulan kekremsi ifadeler, masada, maşeri muhalefet vicdanında bu işi görmezden gelin, anlayışlı olun diye İYİ Parti’nin hissesine tahammül düşürdü. Ben partimden rahatsız değilim, partime yapılanlardan rahatsızım. İYİ Parti’nin kırmızı çizgilerin doğru anlaşılmasını isterim. Hassasiyetlerimizin doğru algılanmayıp bize gizli ve hususi gündemimiz varmış gibi pazarlanıyor olması, sanki görüşmelerin böyle sızdırılması, mevki pazarlıkları yapıyormuş gibi takdimlerin arkasında İYİ Parti’nin ilzam edildiğini düşündüm. Güçlenince ya da güce ihtiyacı olmadığını düşündüğünüzde siz böyle tahammülsüz olabiliyorsanız güçlenince istişareyi gözden çıkarıyorsanız bu millet için de bir risk demektir. O yüzden ben testi kırılmadan uyarmış oldum.”

‘BENİM İTİRAZIM GENEL BAŞKANIMIN MARUZ KALDIĞI MUAMELEYE’

“Ben endişemi ifade ettim. Şimdi bize böyle yapan kurucusu olduğumuz masada bize böyle davranan yarın güçlü olduğunda bize ne yapar endişesi duyuyorum. Helalleşmek metaforuyla milleti sarıp sarmalarsak için yola çıkıyorsanız 6-7 milyon oyuyla kırıp kalpleri olan bir İYİ Parti geride bırakmayacaksınız. Benim itirazım partime yapılanlara, genel başkanımın maruz kaldığı muameleye. Ben genel başkanın istişare sürecine dahil olduğu mızıkçılık yapacağım iradesini temsil etmiyorum. Ben milletten duyduğumu masaya arz ediyorum. İstişareden çıkan kararlara uyulmak zorundadır. Ergen çocuk gibi davranılmaz ama görülsün ki İYİ Parti kırıldı. 5 yıllık emekler var. Bu emeklerin bu şekilde heba edilmesine bir itirazdır. İYİ Parti şimdi sahada gücünün kırılmasına sebep olan coşku kaybı var, o da bu süreçteki nezaketsizliktir.”

‘HÜKÜMETİ TENKİT ETTİĞİMİZ NE VARSA ÜZERİMİZE BOCA EDİLDİ’

“Bir kişinin her şeyi istemeye hak gördüğü bir sistem bu. ‘Önce yenelim sonra bakalım’ dediğiniz andan itibaren siyaseti itibarsız hale getiriyorsunuz. Anlaşamadığımız yerlerde problemleri çözerken iyi örnek olmalıyız. Ben o süreçten şunda irkildim. Hükümeti tenkit ettiğimiz ne varsa hepsinin çok daha fazlası CHP ile ayrıldığımız o süreçte bize boca edildi. O beni şöyle ürküttü; eyvah ki eyvah dedim…”

‘ALEVİLİKLE İLGİLİ İTHAMLARI ASLA KABUL ETMEYİZ’

“(CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisiyle ilgili açıklaması) İlk defa bu muhtevada, bu nezakette bir tonlama gördüm. Bunun çok inşa edici bir şey olacağını demiştim. Endişelerimize bağırmak yerine, kaybetme endişelerimizi münasebetsiz şeylere bağlamak yerine endişelerimizi gidermeye çalışsaydınız böyle olmazdı. ‘Bu sizin Aleviliğe itirazınız, masanın varlığına itirazınız’. Böyle bir şeyi Alevilik üzerine konuşmayı asla konul etmeyiz.”

‘KIRMIZI ÇİZGİLERİMİZ İHLAL EDİLİRSE HİÇ KİMSEYİ TANIMAYIZ’

“Sırrı Sakık ve Selahattin Demirtaş’ın açıklamalarını gördüm. Tam olarak itirazım da bunadır. ‘Bize mahkumsunuz, bize mahkumiyetinizi siyasi avantaja çevireceğiz’ demek. Aslında HDP’ye imkanı doğmuştu. Meselelerini Türkiye merkezinde Türkiye partisi olarak konuşabilirdi. Türkiye’de devlet millet beraberliğin, bir arada yaşamak irademizin ortasına PKK naraları atmayacaksınız, yaptığımız operasyonlara işgal demeyeceksiniz. Ordumuz herkesi koruyor. Masaya bir koordinat çizilecekse, kırmızı çizgilerimiz ihlal olunca hiç kimseyi tanımayız.”

‘TÜRK MİLLİYETÇİLERİNİN DAĞINIK OLARAK GİRDİKLERİ SON SEÇİM’

“Memleket mücadelesine devam edeceğiz. Türk milliyetçileri dağınık olarak girdikleri, birbirlerini boğazlayarak son seçimleri geçiriyorlar. Şu anda siyasetin maruz kaldığı, parmak sallama, had bildirmenin olmasının sebebi Türk milliyetçilerinin dağınıklığıdır. Türk milliyetçileri önümüzdeki sürecin inşa edeni olacaktır.”

‘İRADEM NETTİR VE ZAMANLA ANLAŞILACAK’

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu daha Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

Vekillik için aday olmayacağını ve başvuru yapmadığını hatırlatan Ağıralioğlu “İrademi beyan ettim. İradem nettir ve zamanla anlaşılacaktır. Parti teşkilâtlarımızın hissiyatı ise bilinsin, duyulsun istiyorum. Gelen telefonlardan anlıyorum ki kızgın, kırgın, üzgün, hırpalanmış ve kahırlı bir şekilde oy verilecek. Ben kendi adıma bu vebale ortak olmayacağım. Benim kararım, daha önce ifade ettiğim kendi sözlerimin gereğidir. Beş yıldır birlikte mücadele ettiğim; kendilerini çok sevdiğim, kendilerinin de beni çok sevdiğine inandığım İYİ Parti ailesinin hiçbir ferdinin, bu itiraz sebebiyle üzülmesini ve itham edilmesini de asla istemem” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir