Turizm sektöründe bir ilk… 3D yazıcıyla otel inşa edilecek

Turizm sektöründe bir ilk… 3D yazıcıyla otel inşa edilecek

3D baskı teknolojisinde bir ilk daha yaşandı. 25 Mart’ta bildirilen habere göre otelcilik girişimcisi Liz Lambert, inşaat girişimci Icon ve Danimarkalı tasarım firması BIG arasında yapılan işbirliği sayesinde dünyanın ilk 3D baskılı oteli inşa edilecek. Teksas’ta yapılacak olan otel için projelerin hazırlandığı söyleniyor.

DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN GELEN ZİYARETÇİLERİN İLGİ ODAĞI OLACAK

2023 yılında açılması beklenen otel yenilikçi 3D baskı teknolojisi kullanılarak inşa edilecek. Benzersiz bir konaklama deneyimi yaşatacak olan otel, ziyaretçilerin ilgi odağı olması bekleniyor. 3D yazıcıyla inşa edilecek olan otel, dünyanın dört bir yanından gelen gezginler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer olan mevcut El Cosmico kamp alanı ile aynı alana inşa edilecek.

3D baskı makinesiyle yapılması düşünülen otel 62 dönümlük bir araziye inşa edilecek. Otelin benzersiz tasarımı 3D yazıcısı olan Vulcan kullanılarak inşa edilecek. Otel Lavacrete maddesi kullanılarak inşa edilecek. Lavacrete, zaman içindeki yıpranmalara karşı dayanabilmesini sağlamak için kapsamlı bir şekilde test edilmiş sağlam ve güvenilir bir madde olarak biliniyor.

BENZER GİRİŞİMLER İÇİN ALTERNATİF ÇALIŞMALAR GELİŞTİRİLİYOR

3D baskı makinesi alanında birçok firma atağa geçti. Arizona merkezli bir şirket olan Rosotics, büyük ölçekli 3D metal baskıyı dönüştürmeyi amaçlayan devrim niteliğindeki “hızlı indüksiyon baskı” teknolojisini piyasaya sürdüğünü duyurdu.

Rosotics şirketi metali endüktif olarak ısıtmak için indüksiyon kullanıyor; bu da metali 3D yazdırmanın doğal ve son derece verimli bir yolu olarak biliniyor. Şirketin Mantis adı verilen yeni baskı kafası, metale endüktif olarak ısı veriyor ve bu da baskı sürecini hızlandırırken maliyetleri düşürüyor.

Yazıcı, uçak ve roketlerde yapısal kullanım için yeterince büyük parçalar oluşturabiliyor ve bu da onu büyük ölçekli metal parçalara ihtiyaç duyan endüstriler için cazip bir seçenek haline getiriyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir