Yusufeli’nde sahipsiz mezarlar da suya gömülecek

Artvin’in Yusufeli ilçesinde Çoruh Nehri üzerine inşa edilen 275 metreyle Türkiye’nin en yüksek barajı Yusufeli Barajı’nda, 88 milyon metreküpü aşkın su depolandı. Baraj havzasında eski yerleşim yerleri ile birçok ulaşım yolunun su altında kaldığı ilçede, uyarılara rağmen yeni yerleşim alanlarına nakledilmeyen sahipsiz 100’e yakın mezar da suya gömülecek.

Çoruh’un üzerine projelendirilip, temeli 26 Şubat 2013’te atılan, 275 metre gövde yüksekliğiyle Türkiye’nin en yüksek, dünyanın 5’inci en yüksek barajı Yusufeli Barajı ile Hidroelektrik Santrali (HES) inşası tamamlandı.

2,3 milyar metreküp su depolama hacmine sahip baraj, 29 Mayıs 2023’te elektrik üretimine geçecek.

Su seviyesi 78 metreyi aştı

22 Kasım’da su tutmaya başlayan Yusufeli Barajı’nda su seviyesi, 78,10 metreye yükseldi, 88,15 milyon metreküp su depolandı.

Taşınmayan mezarlıklar suyun dibinde kalacak

Büyük göçün sona yaklaşıldığı ilçede, uyarı ve hoparlörlerden yapılan anonslara rağmen yeni yerleşim alanlarına nakledilmeyen sahipsiz 100’e yakın mezarlar da suya gömülecek. Baraj havzasında eski köy yerleşim yerleri ile birçok ulaşım yolunun su altında kaldığı ilçede bugüne dek yaklaşık 700 mezar, yeni yerleşim yerlerine nakledildi. Baraj suyunun yaklaştığı ilçedeki Ahlat Kabristanlığı’nda sahipsiz bazı mezarların numaralandığı, bazılarında da mezar taşlarının bulunduğu görülüyor.

Taşınmayan mezar sahiplerine Aşık Mahzuni Şerif’in beytiyle seslenen ilçe sakini Ali Polat “Bak taşına acı acı. Kurumuş yeşil otları, toprak olmuş umutları. Gökte mazi bulutları. Bu mezarda bir garip var. Evet, bunlar garip; aileler, istimlak parasında var ama mezarda yoklar” dedi.

Remziye Songül Güngör de “Burada birçok insanın mezarı sular altında kalacak. Bu mezarlara duyarlı olmalıyız. Belediye tarafından burada çalışma yapıldı ama sahibi olmayınca taşınmadı. Hüzünlü bir durum” diye konuştu.

Alparslan Güngör, “Bu mezarlıklar sahipsiz kaldı. Belediye numaraladı ancak kimse taşımadı. Başvurulmaması halinde sular altında kalacak. Bu mezarların da taşınması lazım” ifadelerini kullandı. (DHA)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir