CHP’li Akay, AKP’nin kanun teklifindeki orman alanlarına ilişkin düzenlemeyi eleştirdi: Orman alanlarında tahribata neden olur

CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda; AKP’nin konutların turizm amaçlı günübirlik kiralanmasına ilişkin kanun teklifinde yer alan orman alanlarına ilişkin düzenlemeyi eleştirdi. Akay, “Kanunun 16’ncı maddesinde önemli bir husus var, bu kanunun yürürlüğe girmiş olmasında önceki orman alanlarının bütünleyici parça olarak kiralanmasından bahsediyor. Bu, orman alanlarında tahribatı söz konusu yapar. Bir de bu kanundan önce hangi firmalar bundan yararlanıyor, kaç firma var? Bunları öğrenmek istiyoruz. Bu maddenin devre dışı bırakılmasının yararlı olacağını düşünüyorum” dedi.

Anka’nın aktardığına göre AKP’nin “Konutların Turizm Amaçlı Kullanılmasına ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşüldü. Teklif üzerine söz alan CHP Karabük Milletvekili Akay, teklifteki orman alanı düzenlemesiyle ilgili şunları söyledi:

“Kanunun 16’ncı maddesinde önemli bir husus var, bu kanunun yürürlüğe girmiş olmasından önceki orman alanlarının bütünleyici parça olarak kiralanmasından bahşediyor. Bu, orman alanlarında tahribatı söz konusu yapar. Bir de bu kanundan önce hangi firmalar bundan yararlanıyor, kaç firma var? Bunları öğrenmek istiyoruz. Bu maddenin devre dışı bırakılmasının yararlı olacağını düşünüyorum.”

Akay, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’yla ilgili yapılan düzenlemeye ilişkin de, “Ajansın hem yönetim kurulu başkanı hem danışma kurulu başkanı aynı kişi. Sayın Bakan, çift unvan var burada, bunu da doğru bulmuyoruz. Danışma kurulunun sektörden veya nitelikli kişilerden seçilmesinin faydalı olacağını düşünüyoruz. Adı üstünde danışma” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x