Çin Hükümeti Gözünü Apple’a Dikti: Tüm iPhone Modelleri Ülke Genelinde Yasaklanabilir!

Çin hükümeti, ilk olarak kamu kurumlarında uygulamaya başladığı iPhone kullanımına ilişkin kısıtlamalarını ülke genelinde genişletmeyi planlıyor. ?

Kaynak: https://www.bloomberg.com/news/articl…

Geçtiğimiz son 5 yılda, teknoloji arenasında ABD ile büyük rekabet içerisinde olan Çin hükümeti, pazardaki yerini korumak adına aldığı radikal kararları uygulamaya devam ediyor.

Son olarak, eylül ayında ABD merkezli teknoloji devi Apple imzalı iPhone modellerinin kullanımını devlet kurumlarında görevli personeller için yasaklayan hükümet, mevcut kısıtlamayı ülke genelinde genişletmeyi hedefliyor.

Bloomberg News’in haberine göre, devlet personelleri için Apple ürünlerinin kullanımını kısıtlayan karar, yakında 8 veya daha fazla eyaletteki kamu kurumlarını kapsayacak.

Bu bağlamda hükümet, ülke genelindeki birçok devlet görevlilerinden sahip olduğu iPhone’ları ve diğer Apple cihazlarını kurumlarda kullanmamalarını ve yerli cihazlara geçiş yapmalarını talep edecek.

Hükümet, ilk olarak eylül ayında uygulanmaya başlanan kararın güvenlik kaygıları nedeniyle alındığını belirtirken, Çin Dışişleri Bakanlığı 2023 yılı içerisinde Apple cihazlarında birçok güvenlik açığı tespit edildiğini öne sürüyor.

Öte yandan, mevcut yasağın kamu kurumları ile beraber hükümete yakınlığı ile bilinen büyük şirket ve kuruluşlar tarafından da uygulanmaya başlandığı söyleniyor.

Uzak Doğu ülkesinin büyük şehirlerinde yer alan şirketlerde yetkililerin çalışanlara, iPhone ve diğer Apple cihazlarını kullanmamalarına yönelik sözlü direktifler verdiği iddia ediliyor.

Piyasaya uzmanlarına göre, devlet personellerine ve şirket çalışanlarına getirilen kısıtlama, hem kısa hem de uzun vadede Apple’ın Çin’deki satışlarını olumsuz etkileyebilir..

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x