Nakit Para Kral Mı?. Banka faiz oranlarındaki sert düşüş bankada parası olanlara soğuk duş etkisi yaptı

2023 yılı sonunda mevduat faiz oranları, hoş geldin kampanyaları ve çeşitli kampanyalar ile yüzde 50’ye kadar çıkmıştı. Hatta Kur Korumalı Mevduat hesaplarından TL mevduatına geçenler için oranlar yüzde 55’lere kadar dayandı. Ancak, yeni yıla faiz oranları düşüşle başladı. Bankalar son bir haftada faiz musluğunu kıstı.

Faiz oranları neden düşüyor?

Faiz oranlarının düşmesinin temel nedeni, kredi talebindeki düşüş. Merkez Bankası’nın faiz artırma politikası ile birlikte, kredi faizleri de arttı. Bu durum, kredi talebini azalttı. Bankalar da kredi veremeyince, mevduat faiz oranlarını düşürmeye başladı.

Faiz oranlarının düşmesinin bir diğer nedeni ise piyasadaki TL bolluğu. Merkez Bankası’nın parasal sıkılaştırma politikası ile birlikte, piyasaya TL akışı azaldı. Bu durum, TL’nin değer kazanmasına neden oldu. Bankalar da TL’nin değer kazanmasını fırsat bilerek, mevduat faiz oranlarını düşürdü.

Faiz oranlarında son durum

Aydınlık’ın bankalardan takip ettiği faiz oranlarına göre; geçtiğimiz haftalar 100 bin liraya kadar olan mevduat hesaplarına bile yüzde 46 faiz oranları veriliyordu. Şimdi ise bankalar yüksek faiz vermek için çeşitli şartlar sunmaya başladı. 92 gün ve üzeri vade ile en az 500.000 TL üzeri bakiyeli mevduat hesapları için yüzde 44 faiz veriliyor. Aylık faiz oranlarında ise yüzde 30-37 oranları veriliyor. Aralık ayına göre ortalama faiz oranları 10 puan düştü.

Günlük faiz oranlarında ise yine aynı şartları sunmaya devam ediyorlar. En az 92 günlük mevduat hesabını seçersen ve en az 500 bin lira bakiyeli hesaplar için yüzde 42 faiz oranı sunuluyor. Ancak bu faizleri alabilmek için yeni müşteri olmak ve bankanın sunduğu çeşitli kampanyalara dahil olmak gerekiyor. Mevduatlarını devam etmek isteyen müşteriler için oranlar daha aşağıda oluyor.

Mevduat faiz oranları tablosu

Vade Ortalama faiz oranı

31 gün. %27

30 gün. %30

92 gün. %44

180 gün. %42

360 gün. %40

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x