Türk bayraklı gemi, Karadeniz’de mayına çarptı

T24 Dış Haberler

Türk bayraklı bir kargo gemisi, Karadeniz’de Romanya açıklarında bir mayına çarptı ve hafif hasar aldı. Denizcilik ve güvenlik kaynakları, mürettebatın güvende olduğunu bildirdi. 

Britanya merkezli deniz güvenliği şirketi Ambrey, kendilerine verilen bilgiyi kaynak göstererek geminin Romanya Sulina’nın 11 deniz mili kuzeyinde, Sulina Kanalı yakınlarında mayına çarptığını aktardı. 

Ambrey, “Geminin 21.20 GMT’de (TSİ 00.20) bir patlama yaşadığı belirtildi. Gemi, hasarı kontrol etmek için kısa süreliğine demir attı” notunu paylaştı. 

Ambrey, saat 00.20 GMT (TSİ 3.30) sularında Türk bayraklı geminin tekrar hareket etmeye başladığını ve can kaybı bildirilmediğini aktardı.

Rusya-Ukrayna savaşı sürerken, birkaç aydır gemilerin mayınlara çarptığı bir olay kayıtlara geçmemişti. Sigortacılar Karadeniz’i yüksek riskli bölge sınıfına alıyor ve yüzen mayınlar endişe yaratmaya devam ediyor. 

Reuters’a konuşan bir Ukrayna hükümet kaynağı, bir geminin mayına çarptığını doğruladı. Kaynak, “Yüksek ihtimalle 2. Dünya Savaşı’ndan kalma bir mayın veya geçen sene orada bırakılan deniz mayınlarından birine çarptılar” dedi. 

Bosphorus Observer’ın başındaki Yörük Işık da Reuters’a yaptığı açıklamada mayına çarpan Türk bayraklı geminin Kafkametler Denizcilik ve Ticaret A.Ş’ye ait Kafkametler olduğunu ifade etti. Geminin balast tankının hasar gördüğünü ifade eden Işık, mürettebatın ise güvende olduğunu bildirdi. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x